Utmärkelser

Basketligan herr eller dess föregångare utdelar varje år ett antal utmärkelser i olika kategorier.

 

Årets Coach

”Den coach som med gott ledarskap har utvecklat sitt lag maximalt utifrån spelarmaterial och rådande förutsättningar”.

År Namn Förening
2015 Lars Johansson Norrköping Dolphins
2014 Vedran Bosnic Södertälje Kings
2013 Peter Öqvist Sundsvall Dragons
2012 Vedran Bosnic Södertälje Kings
2011 Vedran Bosnic Södertälje Kings
2010 Kelly Grant Norrköping Dolphins
2009 Pekka Salminen Solna Vikings
2008 Torbjörn Gehrke Södertälje Kings
2007 Mattias Kenttä Öresundskraft
2006
2005 David Visscher Plannja Basket
2004 Torbjörn Gehrke Södertälje Kings
2003 Kelly Grant Norrköping Dolphins
2002 Olle Lundén Sallén Basket
2001 David Visscher 08 Alvik Stockholm
2000 Jay Anderson Sundsvall Dragons
1999 Brad Dean Plannja Basket
1998 Kelly Grant Norrköping Dolphins
1997 Brad Dean Plannja Basket
1996 Dan Czerapowicz New Wave Sharks
1995 Bengt Wiström Solna Vikings
1994 Jonte Karlsson Kärcher Basket
1993 Charles Barton Plannja Basket

 

Årets Spelare/MVP

”Den spelare som genom sin attityd, mångfald och sitt eget spel, väsentligt bidragit till lagets framgångar”.

År Namn Förening
2015 John Roberson Södertälje Kings
2014 Toni Bizaca Södertälje Kings
2013 Toni Bizaca Södertälje Kings
2012 Johnell Smith Södertälje Kings
2011 Alex Wesby Sundsvall Dragons
2010 Joakim Kjellbom Norrköping Dolphins
2009 Lesli Myrthil Solna Vikings
2008 Joakim Kjellbom Sundsvall Dragons
2007 Fred Drains Plannja Basket
2006 Derrick Tarver Solna Vikings
2005 Fred Drains Plannja Basket
2004 Gee Gervin Norrköping Dolphins
2003 Eric Taylor Solna Vikings
2002 Fred Drains Norrköping Dolphins
2001 Olle Håkansson 08 Alvik Stockholm
2000 Trevor Ruffin Magic M7
1999 Eric Elliot Plannja Basket
1998 Ron Rutland Solna Vikings
1997 Otis Smith Solna Vikings
1996 Doremus Bennerman Jämtland Ambassadors
1995 Per Stümer Södertälje Kings
1994 Gerry Besselink Jämtland Ambassadors
1993 Olle Håkansson Alvik Basket


Årets Guard

”Den spelare som på sin position visat stor spelskicklighet och jämnhet under säsongen”.

År Namn Förening
2015 John Roberson  Södertälje Kings
2014 James ”JJ” Miller Borås Basket
2013 James ”JJ” Miller Borås Basket
2012 Omar Krayem Borås Basket
2011 Johnell Smith Södertälje Kings
2010 Håkan Larsson Plannja Basket
2009 Thomas Jackson Uppsala Basket
2008 Rudy Mbemba Solna Vikings
2007 Jerel Blassingame Solna Vikings
2006 Derrick Tarver Solna Vikings
2005 James ”JJ” Miller Sundsvall Dragons
2004 Gee Gervin Norrköping Dolphins
2003 Eric Taylor Solna Vikings
2002 Eddie Shannon Plannja Basket
2001 Olle Håkansson 08 Alvik Stockholm
2000 Paul Burke Norrköping Dolphins
1999 Rodney Hamilton Alvik Stockholm
1998 Eric Elliot Plannja Basket
1997 Doremus Bennerman Jämtland Ambassadors
1996 Eric Elliot Plannja Basket
1995 Eric Elliot Plannja Basket
1994 Bo Alvin Dukes Stockholm Capitals
1993 Eric Elliot Plannja Basket

 

Årets Forward

”Den spelare som på sin position visat stor spelskicklighet och jämnhet under säsongen”.

År Namn Förening
2015 Christian Maråker Borås Basket
2014 Toni Bizaca Södertälje Kings
2013 Kodi Augustus 08 Stockholm
2012 Keith Ramsey LF Basket
2011 Liam Rush Sundsvall Dragons
2010 Gordon Watt Uppsala Basket
2009 Lesli Myrthil Solna Vikings
2008 Alex Wesby Sundsvall Dragons
2007 Lesli Myrthil Solna Vikings
2006 Joakim Kjellbom Sundsvall Dragons
2005 Fred Drains Plannja Basket
2004 Brent Wright Plannja Basket
2003 C. Watson Jämtland
2002 K. Brooks Södertälje Kings
2001 Landry Kosmalski 08 Alvik Stockholm
2000 David Krusse Norrköping Dolphins
1999 Jayson Wells Alvik Stockholm
1998 Jesse Salters Kvarnby Evergreens
1997 Dennis Aulander Plannja Basket
1996 Per Stümer Södertälje Kings
1995 DeRon Hayes Solna Vikings
1994 Jonathan Cronin Norrköping Dolphins
1993 Arild Beck Stockholm Capitals

 

Årets Center

”Den spelare som på sin position visat stor spelskicklighet och jämnhet under säsongen”.

År Namn Förening
2015 Joakim Kjellbom Norrköping Dolphins
2014 Joakim Kjellbom Norrköping Dolphins
2013 Keith Wright Uppsala Basket
2012 Mike Palm Borås Basket
2011 Joakim Kjellbom Norrköping Dolphins
2010 Mike Palm Borås Basket
2009 Johan Åkesson Helsingborg och 08 Stockholm HR
2008 John Rosendahl (tidigare Pettersson) Plannja Basket
2007 John Rosendahl (tidigare Pettersson) Plannja Basket
2006 Mike Palm Sundsvall Dragons
2005 Mike Palm Sundsvall Dragons
2004 John Pettersson (senare Rosendahl) Plannja Basket
2003 Mattias Sahlström Solna Vikings
2002 Josh Shoemaker Plannja Basket
2001 Inus Norville Sundsvall Dragons
2000 Christopher Sneed Norrköping Dolphins
1999 Eric Poole Södertälje Kings
1998 Daren Engellant Plannja Basket
1997 Jeff Stern Alvik Stockholm
1996 Kevin van Veldhuizen Plannja Basket
1995 Kevin van Veldhuizen Plannja Basket
1994 Mattias Sahlström Solna Vikings
1993 Mattias Sahlström Solna Vikings

 

Årets Rookie

”Den svenska nykomling som visat prov på stor spelskicklighet samt besitter goda utvecklingsmöjligheter”.

År Namn Förening
2015 Johan Löfberg ecoÖrebro
2014 Mikael Axelsson ecoÖrebro
2013 Mathias Liljeqvist Nässjö Basket
2012 Niklas Larsson Solna Vikings
2011 Sean Smith ecoÖrebro
2010 Johan Pierre Sundsvall Dragons
2009 Christopher Ryan Plannja Basket
2008 Willy Beck Solna Vikings
2007 Jonas Jerebko Plannja Basket
2006
2005 Joakim Kjellbom Sundsvall Dragons
2004 Thomas Massamba Södertälje Kings
2003 Rickard ”II” Eriksson Ockelbo Basket
2002 Mattias Göransson Södertälje Kings
2001 William Copeland Solna Vikings
2000 Adam Alexander Alvik Stockholm
1999 Håkan Folin Alvik Stockholm
1998 Andrew Pleick Södertälje Kings
1997 Oluoma Nnamaka Fyrishov Gators
1996 Stefan Ljungberg Plannja Basket
1995 David Bergström Norrköping Dolphins
1994 Håkan Larsson Plannja Basket
1993 Jonas Larsson Marbo 7härad

 

Årets Artist (delades ut t.o.m. 2006)

År Namn Förening
2006 Derrick Tarver Solna Vikings
2005 Andrew Mitchell Jämtland Basket
2004 Gee Gervin Norrköping Dolphins
2003 William Copeland Solna Vikings
2002 Doremus Bennerman Sundsvall Dragons
2001 Carl Thomas Plannja Basket
2000 Doremus Bennerman Sundsvall Dragons
1999 Rodney Hamilton Alvik Stockholm
1998 Stacy Harris Södertälje Kings
1997 CB Bunton M7 Borås
1996 Louis Rowe New Wave Sharks
1995 Michael Richardson Alvik Basket
1994 Bo Alvin Dukes Stockholm Capitals
1993 Joey Johnson Kärcher Basket

 

Årets Försvarare (delas ut fr.o.m. 2007)

”Den spelare som med sitt uppoffrande och smarta försvarsspel ger sitt eget lag många möjligheter till extra bollinnehav”.

År Namn Förening
2015 Alex Wesby LF Basket
2014 Hlynur Baeringsson Sundsvall Dragons
2013 Hlynur Baeringsson Sundsvall Dragons
2012 Rickard Eriksson Uppsala Basket
2011 Alex Wesby Sundsvall Dragons
2010 Thomas Massamba 08 Stockholm HR
2009 Juha Sten Solna Vikings
2008 Brandon McKnight Solna Vikings
2007 Fred Drains Plannja Basket

 

Årets Matcharrangör

”Den klubb som genom ett gediget idérikt och långsiktigt arbete har gjort matchtillfället till en fest” 

År Förening
2015 Borås Basket
2014 Nässjö Basket
2013 Borås Basket
2012 Jämtland Basket
2011 Sundsvall Dragons
2010 Plannja Basket
2009 Uppsala Basket
2008 Plannja Basket
2007 Plannja Basket
2006 Plannja Basket
2005 Plannja Basket
2004 Ockelbo Basket
2003 Plannja Basket
2002 Plannja Basket
2001 Plannja Basket
2000 Magic M7
1999 Plannja Basket
1998 Plannja Basket och Solna Vikings
1997 Plannja Basket
1996 Plannja Basket
1995 Plannja Basket
1994 Sundsvall Dragons
1993 Plannja Basket

 

Årets Lyft

”Klubb, ledare eller spelare etc som under säsongen svarat för en markant förbättring i något avseende.”

År Förening/Person
2015 Nässjö Basket
2014 Borås Basket
2013 Nässjö Basket
2012 Borås Basket
2011 Norrköping Dolphins
2010 ecoÖrebro
2009 Norrköping Dolphins, Stadium Arena
2008 Borås Basket
2007 Gothia Basket
2006
2005 Sundsvall Dragons
2004 Ockelbo Basket
2003 William Copeland, Norrköping Dolphins
2002 Södertälje Kings
2001 Jämtland Basket
2000 Magic M7
1999 Alvik Stockholm
1998 Norrköping Dolphins
1997 M7 Borås
1996 Kvarnby Evergreens
1995 Solna Vikings

 

Årets Domare

”Den domare som svarat för de bästa domarinsatserna samt medverkat till idrottsliga och underhållande matcher”.

År Domare
2015 Apostolos Kalpakas
2014 Apostolos Kalpakas
2013 Joakim Forsberg
2012 Oskar Lefwert
2011 Fedja Serhatlic
2010 Apostolos Kalpakas
2009 Lars Klaar
2008 Oscar Lefwert
2007 Oscar Lefwerth
2006
2005 Lahdo Sharro
2004 Nicke Mpotitsis
2003 Nicke Mpotitsis
2002 Nicke Mpotitsis
2001 Oscar Lefwert
2000 Lars Klaar
1999 Nicke Mpotitsis
1998 Lars Klaar
1997 Lahdo Sharro
1996 Lars Klaar
1995 Tommy Erixon
1994 Ulf Öhrman
1993 Lars Klaar